Od czego zależy wysokość alimentów?

W skrócie: wysokość alimentów zależy od potrzeb uprawnionego i możliwości zarobkowych i finansowych zobowiązanego.

Małżonek dochodzący alimentów winien zatem skupić się na wykazaniu ile kosztuje utrzymanie dziecka, oraz gdy to możliwe – przedstawić dowody na okoliczność zarobków i aktywów drugiego małżonka.

Co istotne – dowodem w sprawie może być de facto wszystko: faktury, rachunki za mieszkanie, media, kredyt, umowy na zapewnienie opieki, żłobek, dokumenty potwierdzające koszty leczenia itd. Wysokość dochodów można dowodzić m.in. PIT-ami za lata poprzednie, wyciągami z rachunków bankowych, dokumentami księgowymi np. książką przychodów i rozchodów, a w ostateczności opinią biegłego sądowego.

Niestety, wykazanie powyższego nie jest w praktyce łatwe, zwłaszcza gdy druga strona osiąga dochody w sposób nieoficjalny.

Truizmem jest, że każda sprawa o alimenty jest inna, i wymaga odrębnego podejścia. W sprawach tych warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

 

3 comments on “Od czego zależy wysokość alimentów?”

 1. Mon napisał(a):

  A czy zamiast faktur wystarczą paragony?

  1. Michał Podolec napisał(a):

   Paragon nie jest dokumentem, gdyż nie zawiera podpisu. Bezpieczniej jest kolekcjonować faktury. Niemniej jednak część sądów czyni ustalenia także na podstawie paragonów. Zawsze ich treść można poprzeć dowodem z przesłuchania stron.

 2. Kasia napisał(a):

  Panie Mecenasie, ponownie bardzo dobry i rzeczowy wpis. Dziękuje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *